Image
Temmuz 30 2017 14:00

Kimdir bu Saitama?

            Elleri bellerin de, belleri sarkmis dizlerin de, karizma yerin en diplerin de, sabahin en zifiri saatin de, uykudan arta kalan hayaller ensesin de...

Gözünde 1.5 santim çapak, gönlünde yarim kalan bir güzel gözün seyri, seyir defterini yitirmis garip dervis misali sürünerek yola koyuldu. Yarim yamalak giydigi pantolonu ve ceketi, bir yilan misali orasindan burasindan kayan kravati ile bagdat dilencisinden bir farki yoktu. Miskinligin bir sonu olsa ve bu son vucut bulsa kendisinden baskasi olmazdi bunu biliyordu kuskusuz. Ancak yinede mecburdu çalismaya ve bu mecburiyetin yiprattigi miskinligi ile sus pus olmus sehrin kalabaliginda herkesten kopuk herkesten uzak yalniz bir adamdir Sait abi.

Hayatinin bütün sermekesligi ile acilarin bizatihi "power combo" yaptigi, Yumruk üstüne yumruk indirdigi, metrobüslerde, dolmuslarda ve dahi bütün sosyal paylasim sitelerinde kimsenin “Like “etmedigi. Anne annesinden baska kimsenin de dürtmedigi, kendi içinde sevimli, karizmatik ancak disardan hiyar gibi görününen bir müptezeldir Saitama. Öyleki bu muhtesem iç dinamizimle dis etkenlerin reaksiyonundan hafif göbek baglamis ve az birazda kel olmustur. Çogu zaman isi dervislige verip “Ya nasip” diyorsa da dili, gönlünden "Allaaaahhiiiiimmm bir güzel Villa, içinde Adriana Lima..." geçmiyor da degildir hani.

Iste yine böyle buhranli bir sabah, heyheyleri üstünde bir buhurdanlik gibi tüte tüte, metrobüse dogru miskin miskin yürüken kendisine bir aydinma gelir. Allah "dur ya kulum" demisçesine durur. Ise gitmekten vaz geçer “Metris'in önünde durdum hasretim yerlere vurdum, ben daglarda uçan kustum kanatlarimdan vuruldum” türküsünü yarim agiz mirildana mirildana metrobüs duragi yerine Asli Börege dogru yolunu degistirir.

           Herkes bir telas içinde, herkes daha iyi bir hayat yasamak için var olan hayatini harciyor. Sonra yasamak istedigi hayata erismek için harcadigi zamanda, varmak istedigi hayatin biçemi degisiyor, artik hedefledigi hayattan baska bir hayat yasamak istegine sahip oluyor dolayisi ile herzaman olmayacak bir hayatin, olmayacak bir hayalin pesinde kosuyor, çalisiyor, yaslaniyor ve ölüyor… tuhaf ...

dedi bir tulumbayi daha midesine indirirken. Kocaman bir yudum çay alip derin bir oh çekti...

Ben böyle olmayacagim sabah 9, aksam 5 mesailerinde ömrümü tüketmeyecegim, hayallerimin pesinden kosacagim, Kahraman olacagim hemde en büyük kahraman! dedi kararli bir sekilde. Kaybedecegim ne var ki?
Hepsinden simdi kurtulup sifirdan baslasam ne kaybederimki? Ani bir hareketle elini cebine daldirdi, “10 TL, birde akbil”... Durdu, belki 10 TL den vazgeçerim ama bu akbil? bu içinde ne kadar kredi oldugunu bilmedigim akbilden vazgeçmek ? Hayir! hayir! su durumda "sifirdan baslamak" felsefesi yerine "neresinden dönersen kardir" felsefesini tercih etmeli dedi  kendine. Hem her seyi sifirlamaninda geregi yok diye düsünüp usulca elindekilerini tekrar cebine soktu*** 

Ve iste böyle basladi Saitama abinin hikayesi, cebindeki son parayi tulumba ve çaya, akbilindeki son kontorüde eve dönerken harcayip “ya bismillah” deyip basladi kahraman olmak için çalismaya.
Çok çalisti, öyle çalisti ki antemanlardan kalan saçlari da döküldü, göbeginin yerini halis muhlis kaslar aldi. Kar demedi kis demedi, hafta sonu, bayram tatili, yilbasi partileri demeden gece gündüz çalisti.
En yakindaki kahramanlik yüksek okuluna basvuru yapip ek kontenjandan kaydini yaptirmayida ihmal etmedi.

Blog image

Aradan dolu dolu üç sene geçtikten sonra artik yel olup esen, ates olup yakan Allah yaratti demeden her vurdugunu bir yumrukta hercü merç eden içindeki miskinligi enerjiye dönüstüren yukaridaki resimde gördünüz gibi bir kahraman oluverdi.

Yinede miskinliginden ödün vermemektedir, kahraman oldu bir tarafi kalkti tipinden bir adam degiltir Saitama abi.
Hayatinin bundan sonraki kisminda ise kendisine rakip olabailecek birilerini aramaktadir. Bizde merakla bekliyoruz.

Saitama abiyi takip etmeyi unutmayin, 

*** yazarin notu : biz ona "yemedi" diyebiliriz Saitama abi.

2015 : memet tayanç